בעיית ה”רעש” בכבלי תקשורת

 

הסביבה שלנו מושפעת מסוגים שונים של “רעש”. קרינה אלקטרומגנטית נפלטת ממגוון רחב של מוצרים  המשמשים אותנו בשגרה. החשיפה הבעייתית היא להשראות מקווי החשמל העוברים בסמוך לכבלי התקשורת ובשל שימוש בשנאי תאורה ומזגנים ועוד מיני תחלואים של העולם המודרני שמייצרים הפרעות מגנטיות ואחרות באוויר. רעש זה תופס “טרמפ” על כבלי התקשורת ועלול לשבש את מעבר האותות.

בתחומי תעשייה רבים משתמשים בכבלים לא מאוזנים המעבירים אותות בתדר נמוך ללא שום בעיה או שיבוש כלשהו במעבר האותות. הבעיה הנוצרת בכבל בלתי מאוזן היא שככל שאורכו עולה, כך עולה רמת הרעש הנלווה אל האות העובר בו. כמו כן, ככל שתדר האות גדל, השפעת ה”רעש” הופכת למשמעותית יותר. את הקו המאוזן (balanced line) חברות הטלפוניה פיתחו כבר לפני מאה שנה לערך כאשר נדרשו להוליך אות למרחק רב ונתקלו בבעיית הרעש הנלווה לכבלים ארוכים והניחות בעוצמת האות. כחלק מהפתרון פותח הקו המאוזן. אות מאוזן (Balanced) פועל ע”י פיצול האות במוצא מכשיר א’ לשני מוליכי אות (גידים) בכבל בעוצמה שווה כאשר אחד בעל מופע (פאזה) רגיל ואילו השני עובר הפיכת פאזה. לשם כך משתמשים בכבל בעל 2 גידים וסיכוך (Shielded Twisted Pair). כאשר מקור רעש חיצוני מתקיף את הכבל, חלקו מצליח לעבור את הגנת הכבל (בידוד וסיכוך) ונאסף לשני מוליכי האות באופן שווה וכמובן באותו מופע (פאזה). כעת מה יש לנו? שני מוליכי אות, אחד במהופך לשני, כאשר שניהם נושאים את הרעש המתלווה במופע זהה!! (להזכירכם רק האות משודר הפוך). בשלב זה לפני סיכום האותות בכניסה אל מכשיר ב’ , הופכים את הפאזה בגיד המהופך. כך שלמעשה מתקבלת התוצאה הבאה:

  1. האות שהיה בפאזה הפוכה כעת בפאזה זהה לגיד הראשון.
  2. הרעש שהיה בפאזה זהה בשני הגידים כעת בפאזה מנוגדת אחד לשני.
  3. כאשר מסכמים את שני הגידים כעת, מתקבל הגבר של 6dB  כתוצאה מסיכום האותות. הרעש מתבטל כתוצאה של הפאזה ההפוכה.

חשוב להבהיר עקרון בסיסי אחד. קו מאוזן יהיה באמת מאוזן אך ורק אם שני מכשירי הקצה המחוברים יחד מוציאים או ומכניסים קו מאוזן. כלומר אם תחברו מוצא כרטיס מאוזן לקופסת מיתוג שהכניסה אליה בלתי מאוזנת לא עשיתם דבר והחיבור יישאר בלתי מאוזן.
Comunication cableצרו קשר
חייגו054-6357940

השאירו פרטים ואחזור אליכם!